بلوتوث همچنان در خانه های هوشمند و برنامه های کاربردی ساختمان هوشمند رشد می کند

بلوتوث همچنان در خانه های هوشمند و برنامه های کاربردی ساختمان هوشمند رشد می کند
فرید هادی زاده
تاریخ:
۱۳ دی ۱۳۹۹
بلوتوث همچنان یک استاندارد بی سیم محبوب برای دستگاه های خانه هوشمند است و در ساختمان های هوشمند نیز در حال رشد است. در نتیجه انتظار می رود که استفاده از دستگاههای دارای بلوتوث رشد چشمگیری داشته باشد.
آخرین نسخه بلوتوث ، بلوتوث 5 ، چند سالی است که منتشر نشده است. از زمان انتشار آن در سال 2016 و معرفی شبکه مش بلوتوث در سال 2017 ، تعداد دستگاه های هوشمند هوشمند (IoT) دارای خانه هوشمند و اینترنت مجهز به بلوتوث فقط افزایش یافته است. طبق تحقیقات ABI ، 650 میلیون دستگاه خانه هوشمند بلوتوثی در سال 2018 حمل شده است. تخمین زده می شود این تعداد تا سال 2022 به بیش از 1.1 میلیارد دستگاه برسد.
مزایای اصلی بلوتوث 5 توانایی کار در مسافت بیشتر و سرعت بهبود یافته آن است. وب سایت بلوتوث ادعا می کند 4 برابر برد ، 2 برابر سرعت و 8 برابر ظرفیت پیام پخش نسبت به نسخه قبلی خود دارد. عملکرد و امنیت کم انرژی آن را به گزینه ای محبوب برای وسایل خانه هوشمند تبدیل کرده است.
معرفی شبکه مش بلوتوث امکانات بیشتری را برای هر دو برنامه خانه هوشمند و ساختمان هوشمند ایجاد کرده است. قابلیت های مش اکنون ارتباط دستگاه با بسیاری را در مقابل نقطه به نقطه امکان پذیر می کند. این امکان را برای شبکه های دستگاهی در مقیاس بزرگ فراهم می کند ، ایده آل برای راه حل های اینترنت اشیا مانند اتوماسیون ساختمان در ساختمان های هوشمند.
کوین تیت ، مدیر ارشد درآمد ریگادو ، معتقد است که بلوتوث 5 در برخی موارد ، به دلیل دوام بهتر باتری و هزینه های کمتر ، جایگزین جذابی برای Wi-Fi است. وی افزود که بلوتوث "شروع به فشار دادن به جایی کرد که Wi-Fi قبلاً عملی بود. اکنون شاهد همکاری Wi-Fi و بلوتوث هستیم. "
Rigado در راه حل های تجاری اینترنت اشیا با استفاده از تراشه های بلوتوث 5 و Nordic nRF52 در جدیدترین دستگاه های خود تخصص دارد. تیت دلیل این رویکرد را توضیح دادند زیرا استفاده از پروتکل استانداردی مانند بلوتوث پیچیدگی کمتری داشت و این امر باعث سهولت نصب و اجرای برنامه ها می شود. وی گفت: "ما سعی می کنیم این کار را به گونه ای انجام دهیم که مشتریان فقط نگران داده ها و کارهایی که با آنها انجام می دهند باشند و ما از انتقال این داده ها به آنها مراقبت خواهیم کرد."
تیت توضیح داد که ریگادو در اوایل فضای مصرف کننده بلوتوث بود و از نزدیک روی استانداردهای بلوتوث و با جامعه بلوتوث کار کرده بود. چند سال پیش این شرکت دید که بلوتوث به سمت فضای تجاری کشیده شده و فهمیده است که به روشی متفاوت احتیاج دارد. هنوز هم باید به چیزها متصل شوید و برنامه ها را اجرا کنید ، اما نمی توانید به تلفن اعتماد کنید.
برای پرداختن به این مسئله این شرکت دروازه هایی برای برنامه های هوشمند ساختمان ارائه می دهد که می توانند با بلوتوث ، Thread ، Zigbee ، Wi-Fi ، Ethernet و LTE متصل شوند. یک درگاه می تواند چندین برنامه را اجرا کند و این اتصالات را با حسگرها به اشتراک بگذارد. تیت گفت: "این اجازه می دهد تا دروازه نقطه شروع یک برنامه باشد و سپس رشد و گسترش یابد زیرا یک دفتر یا ساختمان هوشمند می خواهد هوشمندتر شود."
در سمت هوشمند ، بسیاری از شرکت ها محصولات جدید بلوتوث را در نمایشگاه امسال به نمایش گذاشتند.
به عنوان مثال شرکت الکترونیکی شیائومی مستقر در چین ، محصولات جدید خانه های هوشمند را به بازار عرضه کرد که از فناوری شبکه مش بلوتوث از آزمایشگاه های سیلیکون استفاده می کنند. محصولات جدید شامل یک سری چراغ هوشمند است که با فرمان صوتی از طریق زنگ ساعت هوشمند شیائومی قابل کنترل است.
Intelithings اعلام کرد RoomMe ، یک سنسور خانه هوشمند با استفاده از بلوتوث است که اتوماسیون خاص شخص را ارائه می دهد. کاربران از برنامه RoomMe در تلفن های هوشمند خود برای اتصال از طریق بلوتوث به سنسورهای قرار داده شده در خانه استفاده می کنند. نمایه های شخصی شده براساس تنظیمات شخصی (به عنوان مثال ، نور ، دما ، موسیقی و غیره) را می توان برای حداکثر 16 عضو خانواده ایجاد کرد. وقتی سنسور گوشی هوشمند یکی از اعضا را تشخیص می دهد ، اتاق با تنظیمات برگزیده از پیش تنظیم می شود.
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
 __             
/ |             
`| |  ___ __   ____  __
 | | / _ \ \ \ /\ / /\ \ / /
_| |_| (_) | \ V V / \ V / 
\___/ \___/  \_/\_/  \_/ 
               
               
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه